Wakacyjny wyjazd do Sztutowa

W okresie wakacyjnym bardzo duża ilość osób, która szuka urlopu nad morzem, stara się znaleźć coś mniej obleganego, gdzie będzie można odpocząć, bo większości ludzi znudziły się już wielkie bałtyckie kurorty, gdzie zawsze jest zatrzęsienie turystów. Ludzie zaczynają szukać ucieczki od wielkich miast. Ogólny trend mówi, że lepiej uciec na wieś, niż być w mieście pełnym turystów. W związku z czym mniejsze nadmorskie miejscowości przeżywają ostatnio renesans popularności. Turyści wracają do korzeni. Jedną z takich malutkich miejscowości jest Sztutowo, położone w województwie pomorskim.

To miasteczko o burzliwej historii. Od XIII wieku znajdowało się w rękach Krzyżaków, zbijano tu ogromny majątek na połowie bursztynu. Po I rozbiorze Polski, miasto przeszło w ręce Prus i na długie lata stało się niemieckie. W trakcie zaborów znacznie się rozwinęło, stało się największym mierzejowym miasteczkiem. Wybudowano tu także niewielki, nadmorski port. Warto więc wybrać się tutaj, aby osobiście poznać tę fascynującą historię. Aby to zrobić, możemy zdecydować się na rezerwację noclegu w Sztutowie, który umożliwi nam baza noclegowa [info na ], w której znajdziemy na pewno odpowiednie dla siebie miejsce.

Turystyka zaczęła się tu rozwijać około 1900 roku, gdy doprowadzono do Sztutowa kolejkę wąskotorową. Wtedy zaczęli tu zjeżdżać gdańscy letnicy. Podczas II wojny światowej istniał tu największy obóz poza terenem Niemiec – KL Stutthof. Miasto to ma też więc także swoją tragiczną historię.

Jeśli chodzi o rozrywkę i atrakcje na terenie miasta, to warto spędzać tu po kilka godzin dziennie na plaży. Powód jest prosty – bursztyny. Wciąż można je tu znaleźć w wielkich ilościach. Dla wszystkich poławiaczy tego cennego kruszcu to swego rodzaju mekka. W tym miejscu jest go najwięcej nad polskim morzem. Duża ilość turystów wywozi go na kilogramy, tworząc z niego potem piękne ozdoby, biżuterię czy nawet witraże. Najlepiej plaże w tym mieście odwiedzić po dużym sztormie, wtedy morze wyrzuca najwięcej wartościowych darów. Dlatego warto zaczekać na koniec sztormu i czym prędzej dotrzeć na plaże, bo amatorów bursztynu jest całe mnóstwo. Za najcenniejsze okazy uważa się te, które mają owady w środku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>