Turystyczne skarby Gdańska

Po spokojnej wycieczce do Łazów, czas na nieco inną dawkę nadmorskich atrakcji. Gdańsk to historyczne miejsce, wchodzące w skład Trójmiasta, razem z Sopotem i Gdynią. Jego klimat z pewnością nas zauroczy. Wielu turystów chętnie odwiedza cenne zabytki Gdańska. Goście z Polski oraz całego świata chętnie zwiedzają ciekawe miejsca. Zanim jednak wybierzemy się na interesującą wycieczkę po mieście, koniecznie zarezerwujmy odpowiedni nocleg: . Miasto z pewnością zaskoczy nas pod tym względem. Baza noclegowa jest naprawdę szeroka i zróżnicowana. Znajdziemy tutaj wiele hoteli. W mieście funkcjonują także pensjonaty, pokoje gościnne oraz kwatery prywatne. W okolicy możemy wybrać nawet kemping lub gospodarstwo agroturystyczne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Fontanna Neptuna w Gdańsku to chyba najbardziej charakterystyczny zabytek tego miasta. Znajdziemy ją przed wejściem do Dworu Artusa, na ulicy Długiej. Projekt obiektu stworzył architekt Abraham van dem Blocke. Rzeźbę przedstawiającą boga morza wykonano w 1615 roku. Figura waży aż 650 kg. Powstała z brązu w miejskiej odlewni. Architektura fontanny nawiązuje do manieryzmu flamandzkiego. Co ciekawe, pierwotnie fontanna była kolorowa. Zaczęła funkcjonować dopiero w 1633 roku. Uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku to spora, monumentalna świątynia. Średniowieczna fara została wybudowana w latach 1346–1506. Stanowi cenny przykład ceglanej budowli gotyckiej. Wyróżnia się masywną wieżą oraz smukłymi wieżyczkami w narożnikach. W środku możemy znaleźć liczne dzieła średniowieczne: Pietę, ołtarz Koronacji Marii, Piękną Madonnę Gdańska, Tablicę Dziesięciorga Przykazań oraz ołtarz świętej Barbary. To nie jedyne cenne elementy wystroju. Niewątpliwie warto zajrzeć do bazyliki.

Kościół św. Brygidy znajdziemy na Starym Mieście, tuż za kościołem św. Katarzyny. W 1350 roku istniała tutaj kaplica pokutnic pw. św. Marii Magdaleny. Z czasem wkomponowaną ją w budynek kościoła klasztornego. Historia budowli jest długa i burzliwa. W 1660 roku utworzono tutaj po raz pierwszy parafię. Podczas II wojny światowej kościół uległ poważnym uszkodzeniom. W 1983 roku został ponownie odbudowany. Świątynie mianowano Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata Pracy. W okresie Solidarności parafia była centrum opieki duszpasterskiej nad robotnikami, którzy brali udział w strajku. Współcześnie znajdziemy tutaj wiele pamiątek patriotycznych.

3 komentarzy

  1. Witam wesołą rodzinkę. Mam pytanko: gdzie zatrzymywaliście się na nocleg w Gdańsku? Wybieram się w te wakacje nad morze z moją rodzinką i chcemy mieć jakieś sprawdzone miejsce.

  2. @Fabianna my wyszukaliśmy super dom wczasowy w bazie noclegowej podanej w tekście, może i wy znajdziecie tam jakieś odpowiednie zakwaterowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>