Tajemnice turystyczne Gliwic – odkrywamy Śląsk

Gliwice to jeden z większych ośrodków miejskich Aglomeracji Śląskiej. Przynależy do Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. Duże zasoby węgla kamiennego były głównym motorem napędowym rozwoju tego miasta. W rezultacie miasto jest dzisiaj ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym. Wszystkich turystów z pewnością zauroczy gliwicka architektura. To istny raj dla wszystkich wielbicieli architektury z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy tu jednak przykłady budowli XV-wiecznej. Mowa o średniowiecznej zabudowie rynku z kamieniczkami z krużgankami. Obecne to niestety tylko rekonstrukcja przedwojennych budynków, zniszczonych na skutek działań wojennych.

Centralnym punktem starówki jest zabytkowy klasycystyczny ratusz z wieżą strażniczą z XV wieku. Spore wrażenie na wszystkich zwiedzających robi też budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku, utrzymanym w neogotyckim stylu. Z tego też okresu pochodzi zespół budynków pod nazwą „Dom Victorii“. Niegdyś mieścił się tu hotel oraz teatr. Po II wojnie światowej ostały się jedynie zewnętrzne mury teatru, całe wyposażenie spłonęło. Obecnie gmach nosi nazwę „Ruiny Teatru Miejskiego“. Wciąż odbywają się tu wydarzenia kulturalne. Wspaniałym przykładem międzywojennego modernizmu jest Dom Tekstylny Wiechamnna przy ul. Zwycięstwa. To jedna z pierwszych budowli na terenie Gliwic w żelbetonowej konstrukcji. W kontrze do tej budowli niech będzie VIII-wieczny spichlerz o tajemniczej, nieznanej do dzisiaj historii powstania.

Wśród obiektów, które warto zobaczyć wymienić możemy jeszcze Zamek Piastowski z XVI wieku utrzymany w stylu renesansowym. Obecnie funkcjonuje tutaj Muzeum. Turyści mogą podziwiać liczne eksponaty. Będąc w Gliwicach warto również zobaczyć wieżę antenową Radiostacji Gliwickiej. Jest to jedna z najwyższych drewnianych konstrukcji w Europie. To właśnie tutaj została spreparowana słynna prowokacja gliwicka. Dzisiaj znajduje się tu oddział Muzeum. Zapierająca dech w piersiach architektura to niejedyny skarb.

Miasto oferuje mnóstwo terenów zielonych gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. W Gliwicach, niemal w samym centrum miasta znajdują się również letnie kąpieliska. To ważny ośrodek na mapie Górnego Śląska. Baza noclegowa (lista meteora – noclegi Gliwice) jest tego doskonałym odzwierciedleniem. Komfortowe hotele i noclegi znajdziemy w samym centrum miasta, na jego obrzeżach jak również w okolicy. Ceny jak również standardy oferowanych obiektów są bardzo zróżnicowane. To dobre miejsce na weekendowy wypad. Właśnie tutaj można rozpocząć swoją przygodę z Górnym Śląskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>