Spokojne Łazy nad Bałtykiem

W Łazach najlepiej poczują się Ci, którym zależy na ciszy i spokoju. Mimo, że jest to dobrze znana turystom miejscowość, jest również niezwykle kameralna. To doskonały wybór, jeśli nie wiemy, czy wolimy spędzić urlop na Wybrzeżu, czy też na Mazurach (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mazury) – tutaj mamy dostęp zarówno do morza, jak i do jezior. Nad morzem jest oczywiście piękna, piaszczysta plaża oraz kąpielisko morskie „Łazy 223” o długości 100 metrów. Możemy tam także podziwiać imponujące ruchome wydmy. Jeśli chcielibyśmy spędzić czas nad jeziorem, mamy do wyboru Jamno oraz Bukowo. Oba były kiedyś zatokami morskimi, ale z czasem zostały oddzielone od Bałtyku mierzejami.

Kanał Jamieński w średniowieczu znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie Łazów, co miało znaczący wpływ na miejscowości w tamtych czasach. Zmalało ono, gdy został zasypany po wielkim bałtyckim sztormie w 1690 roku i przeniesiony o kilka kilometrów dalej. Obecnie jezioro Jamno jest znanym tutejszym ośrodkiem rekreacji i sportów wodnych, a także wędkarstwa. Rybacy powinni jednak wybrać się nad jezioro Bukowo, ponieważ w nim żyje ponad 20 gatunków ryb. Dzięki temu mają oni pole do popisu. Jest też bardzo lubiane przez windsurfingowców i świetnie się nadaje do rekreacji i uprawiania sportów. Często możemy na nim zobaczyć łodzie, jachty i żaglówki.

Łazy swoją sławę miejscowości turystycznej zyskały w okresie międzywojennym, kiedy to zaczęli się tu pojawiać letnicy. W 1959 roku wybudowano tu wiele ośrodków wypoczynkowych, które działają do dziś. W latach 60. i 70. XX wieku zaś rozwinęło się w Łazach budownictwo indywidualne oraz powstały pensjonaty, z których wiele do dziś działa, przyjmuje gości i zapewnia im noclegi (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,lazy,0.html). Są bardzo spokojną miejscowością, jeśli jednak zapragnęlibyśmy poczuć przez chwilę klimat wielkiego kurortu, możemy się wybrać do pobliskiego Mielna. Warto się tam przejść po Promenadzie Przyjaźni, na której w sezonie odbywa się wiele imprez, a także zwiedzić poniemieckie bunkry. Jeśli chcielibyśmy poczuć przypływ adrenaliny, możemy się wybrać do Parku Linowego Tukan w Mielnie. Mamy tam do wyboru kilka różnych tras, o różnym stopniu trudności, możemy się zatem sprawdzić i pokonać lęk wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>