Spokojne Łazy nad Bałtykiem

W Łazach najlepiej poczują się Ci, którym zależy na ciszy i spokoju. Mimo, że jest to dobrze znana turystom miejscowość, jest również niezwykle kameralna. To doskonały wybór, jeśli nie wiemy, czy wolimy spędzić urlop na Wybrzeżu, czy też na Mazurach (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mazury) – tutaj mamy dostęp zarówno do morza, jak i do jezior. Nad morzem jest oczywiście piękna, piaszczysta plaża oraz kąpielisko morskie „Łazy 223” o długości 100 metrów. Możemy tam także podziwiać imponujące ruchome wydmy. Jeśli chcielibyśmy spędzić czas nad jeziorem, mamy do wyboru Jamno oraz Bukowo. Oba były kiedyś zatokami morskimi, ale z czasem zostały oddzielone od Bałtyku mierzejami.

Kanał Jamieński w średniowieczu znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie Łazów, co miało znaczący wpływ na miejscowości w tamtych czasach. Zmalało ono, gdy został zasypany po wielkim bałtyckim sztormie w 1690 roku i przeniesiony o kilka kilometrów dalej. Obecnie jezioro Jamno jest znanym tutejszym ośrodkiem rekreacji i sportów wodnych, a także wędkarstwa. Rybacy powinni jednak wybrać się nad jezioro Bukowo, ponieważ w nim żyje ponad 20 gatunków ryb. Dzięki temu mają oni pole do popisu. Jest też bardzo lubiane przez windsurfingowców i świetnie się nadaje do rekreacji i uprawiania sportów. Często możemy na nim zobaczyć łodzie, jachty i żaglówki.

Łazy swoją sławę miejscowości turystycznej zyskały w okresie międzywojennym, kiedy to zaczęli się tu pojawiać letnicy. W 1959 roku wybudowano tu wiele ośrodków wypoczynkowych, które działają do dziś. W latach 60. i 70. XX wieku zaś rozwinęło się w Łazach budownictwo indywidualne oraz powstały pensjonaty, z których wiele do dziś działa, przyjmuje gości i zapewnia im noclegi (). Są bardzo spokojną miejscowością, jeśli jednak zapragnęlibyśmy poczuć przez chwilę klimat wielkiego kurortu, możemy się wybrać do pobliskiego Mielna. Warto się tam przejść po Promenadzie Przyjaźni, na której w sezonie odbywa się wiele imprez, a także zwiedzić poniemieckie bunkry. Jeśli chcielibyśmy poczuć przypływ adrenaliny, możemy się wybrać do Parku Linowego Tukan w Mielnie. Mamy tam do wyboru kilka różnych tras, o różnym stopniu trudności, możemy się zatem sprawdzić i pokonać lęk wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>