Międzygórze to mała wioska położona na wysokości od 570 do 670 metrów n.p.m. i jest to idealne miejsce wypadowe na wycieczki górskie. Jest stąd bardzo blisko na Śnieżnik czy Czarną Górę. W miejscowości znajdują się przede wszystkim dwa kościoły, jeden murowany pw. świętego Krzyża, wybudowany został w XIX wieku i jest to kościół ewangelicki. Drugi – świętego Józefa znajduje się znacznie niżej i jest starszy, jego budowę ukończono w roku 1742, jednak niecałe dwieście lat później został powiększony, dzisiaj ma 20 metrów długości i 12 metrów szerokości.

Zimą w Międzygórzu są ulokowane dwa wyciągi narciarskie "Diament" oraz "Bolek", które są chętnie odwiedzane przez turystów przede wszystkim dzięki zróżnicowaniu tras. Jest to miejsce idealne nawet dla mniejszych dzieci. Noclegów jest tutaj dużo, głównie są to pensjonaty, a w górach nieco wyżej schroniska na Śnieżniku i Iglicznej.

Miejsce to położone w Sudetach nadaje się znakomicie na ferie zimowe, ale również letnie wakacje. W lecie można zdobywać tu przeróżne szczyty, takie jak Trójmorski Wierch, Czernica czy Pasiecznik. Okolica również jest obfita w trasy piesze i ścieżki rowerowe. Trzeba przyznać, że wycieczki rowerem są tu zachwycające. Przepiękne górskie krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Jednak przede wszystkim Międzygórze nadaje się znakomicie jako miejscowość wypadowa. Jeśli chcemy zaznać typowych atrakcji to warto wybrać się do Stronia Śląskiego, gdzie znajdziemy basen i siłownię lub do Kletna, w którym działa park linowy, znajdujący się na zboczach starego kamieniołomu. Park linowy można odwiedzić w jednym dniu z jaskinią Niedźwiedzią, ponieważ znajdują się bardzo blisko. Park to jedna z częściej odwiedzanych atrakcji przez turystów i nie ma się co dziwić, ponieważ nie tylko jest to atrakcja wspinaczkowa, ale z trasy linowej rozpościerają się przepiękne widoki. Nieraz osoby zatrzymują się i nie mogą nadziwić, jaka piękna potrafi być Polska. Oczywiście park jest przeznaczony dla wszystkich, posiada trzy zróżnicowane trasy, łatwą, średnią i tę najtrudniejszą. Wszystko odbywa się w pełnym zabezpieczeniu, a przed wejściem na trasę zostajemy przygotowani teoretycznie do zmiany zabezpieczeń czy przechodzenia przez przeszkody.

Dla miłośników górskiej turystyki prawdziwym wyzwaniem są szlaki turystyczne w Tatrach. Jednak zdobywanie najwyższych szczytów w Polsce, wymaga odpowiedniego przygotowania i nie jest dostępne dla wszystkich. Nie każdy może zdobyć szczyt Rysów (2500 m n.p.m). Inną kwestią jest samo zdroworozsądkowe podejście do pieszej turystyki. Co roku słyszy się o turystach, którzy utknęli na tatrzańskich szlakach, przeceniając swoje możliwości lub wybierają się na szlaki kompletnie nieprzygotowani (jak choćby panie w japonkach lub w pantoflach na szpilce).

Wszyscy ci, którzy chcieliby podziwiać piękne krajobrazy Podhala i Tatr, mogą rozpocząć swoją przygodę od mniejszych masywów. Nowy Trag to doskonałe miejsce, aby aktywnie wypocząć i skorzystać z bogatej oferty turystycznej okolic. Ta największa miejscowość w tej części Podhala urzeka turystów swoją lokalizacją. Leży w kotlinie Nowotarskiej u podnóża Gorców. To tu swój początek ma Dunajec, bowiem w Nowym Targu łączą się jego dwa dopływy Biały i Czarny Dunajec. Okoliczne zbiorniki wodne na rzece stanowią ciekawą alternatywę na wypoczynek nad brzegiem jezior w górskim krajobrazie.

Jezioro Czorsztyńskie znajdujące się w okolicy miasta to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny przeznaczony dla miłośników wodnych sportów. Wokół zbiornika zlokalizowana jest pełna infrastruktura usługowa i baza noclegowa. W samym mieście turyści mogą znaleźć różnorodne kwatery i noclegi. Nowy Targ to także wznoszące się nieopodal Gorce. Najwyższym szczytem tego masywu jest Turbacz, który wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m. Co roku wielu miłośników pieszych górskich wędrówek obiera sobie za cel zdobycie wierzchołka Gorców. Oba szlaki prowadzące na szczyt (zielony i żółty) nie są trudnymi trasami, dlatego są popularne wśród rodzin z dziećmi, seniorów, a także rowerzystów. Szlak zielony jest bardzo malowniczą drogą na szczyt Turbacza. Podczas wędrówki można podziwiać zarówno wznoszące się na południu Tatry, na zachodzie Babią Górę, a także Jezioro Czorsztyńskie. Większość szlaku prowadzi przez lasy i polany, jednak tylko początkowy fragment to cięższe podejście o większym nachyleniu. Szlak Żółty jest jeszcze łagodniejsza trasą. W dużym stopniu ta trasa wyznaczona przez PTTK pokrywa się z wyznaczonym jeszcze za życia Jana Pawła II tzw. Szlakiem Papieskim.

W Nowym Targu baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przystosowana do obsługi wzmożonego ruchu przez cały rok. Znajdziemy tu wiele hoteli, ośrodków wczasowych, pensjonatów czy pokoi gościnnych. By o tym się przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Nowy Targ”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista miejsc, gdzie możemy dla siebie zarezerwować pokoje.

Mrągowo jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek wakacyjny, bowiem posiada bogatą bazę noclegową i każdy może znaleźć tam odpowiedni pokój dla siebie (➵meteor-turystyka.pl). Miejscowość otaczają jeziora zachęcające do sportów wodnych, a jednocześnie samo miasto ma wiele budowli zabytkowych. Stosunkowo niewiele zachowało się ich na rynku, który poważnie ucierpiał podczas obu wojen światowych. Spośród wciąż istniejących budynków poza Rynkiem warto rozpocząć wycieczkę od zabytkowego gmachu urzędu miasta, postawionego w 1902 r. w nawiązaniu do podobnych budowli w Holandii. Do dzisiaj urzędują tu władze miejskie. Przed budynkiem upamiętniono pomnikiem patrona miasta, Krzysztofa Mrongowiusza. Niedaleko niego stoi ceglany gmach sądu rejonowego z 1898 r. Do 1945 r. do sądu przylegało miejskie więzienie, które wówczas spalono i zburzono.

Miłośnicy muzyki country i Pikniku Country zainteresują się miasteczkiem Mrongoville, zbudowanym w zasadzie już poza miastem, przy drodze w kierunku Giżycka. Pamiątką po przynależności Mrągowa do Niemiec jest wieża Bismarcka, obecnie możliwa do zwiedzenia tylko z zewnątrz. Wybudowano ją w ostatnich latach przed I wojną światową. W rocznice śmierci i urodzin kanclerza palono na jej szczycie ogień ku jego czci. Na obiad można wstąpić do „Starej Chaty”, budynku z niewypalanych cegieł, należącego kiedyś do Żydów, którzy produkowali w nim buty i ubrania. Obecnie mieści się tam knajpa. Z kolei na ul. Brzozowej znajdują się obok siebie trzy cmentarze, katolicki, ewangelicki i prawosławny. Czwarty, żydowski został zniszczony przez hitlerowców, a na jego miejscu wybudowano pralnię. Po zwiedzeniu tych zabytków można odbyć spacer jedną ze ścieżek i promenad, prowadzących nad jeziorami Czos, znanym z Pikniku Country, i Magistrackim Małym. Historycznie istniało jeszcze jezioro Magistrackie Duże, a Mrągowo było wówczas centralnym punktem przestrzeni między tymi trzema zbiornikami, co nadawało miastu walory obronne. Obecnie „opiera” się ono o dwa jeziora. Najsłynniejsza promenada wiedzie od os. Grunwaldzkiego, dookoła jeziora Czos, a kończy się za dużym amfiteatrem.

Natomiast w samym centrum Mrągowa można wypocząć na rozległym skwerze Jana Pawła II. Na jego miejscu pierwotnie stały XVIII – wieczne kamienice, które padły ofiarą zniszczeń wojennych. Na skwerze stoi pomnik papieża oraz dwa stare dęby, będące pomnikami przyrody.

Uherce Mineralne to niezwykle popularna wieś, leżąca w pięknych Bieszczadach, na południu Polski. Jest jedną z najstarszych bieszczadzkich wsi, a pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z roku 1436.

Uherce Mineralne są wsią o wielu interesujących miejscach, które naprawdę warto odwiedzić. Należy do nich między innymi kościół p.w. św. bpa Stanisława, pochodzący z XVIII wieku i zachowany w stylu późnobarokowym. Interesujące jest to, że cały kościół otoczony jest dwumetrowym murem obronnym, sprawiającym niesamowite wrażenie. Na uwagę zasługuje też ogromna liczba przydrożnych kapliczek, pięknie wyglądających na tle bieszczadzkich wzgórz. Uherce Mineralne to wieś, z której inspiracje czerpią bieszczadzcy artyści, wystawiający swoje prace w mini galerii „Pod jesionami”. Galeria mieści się w budynku, w którym dawniej znajdował się dom dla ubogich. Wszyscy bezdomni i głodni właśnie tutaj mogli znaleźć swoje schronienie.

Przebywając w Uhercach Mineralnych, warto również odwiedzić cmentarz pochodzący z czasów I wojny światowej. Uherce Mineralne to jednak przede wszystkim Bieszczady. Turystyczne szlaki, prowadzące pięknymi lasami i malowniczymi wzgórzami, pomniki przyrody, a także rezerwat „Bobry w Uhercach” sprawiają, że wieś ta jest prawdziwym przylądkiem zieleni. Z Uherzec Mineralnych już całkiem niedaleko na najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki, tutaj też często zatrzymują się turyści, zmierzający ku górskim trasom. Zatrzymują się oni właśnie tutaj głównie ze względu na łatwo dostępne noclegi. Uherce Mineralne posiadają mnóstwo miejsc noclegowych, z których najbardziej popularne są domki letniskowe oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Uherce Mineralne to miejsce idealne na wakacje czy weekend. Tutaj czeka na nas wszechogarniająca cisza i spokój, którego nie da się porównać z niczym. Każdy z nas poszukuje czasami miejsca, gdzie mógłby odpocząć, zrelaksować się, poczuć się naprawdę wolnym i beztroskim. W Uhercach Mineralnych to wszystko możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zdecydować się na spędzenie swojego urlopu właśnie tutaj, wśród bieszczadzkiej zieleni i ciszy górskich łąk. Niesamowite wspomnienia, które pozostaną w głowie na zawsze są tutaj gwarantowane. Obok tak pięknego miejsca nie sposób przejść obojętnie. Tutaj po prostu chce się wracać.

Spędzenie urlopu czy wakacji w okolicach górskich jest doskonałą formą relaksu. Wielu turystów corocznie wybiera właśnie tego typu miejsca jako cele wyjazdów, marząc o spokojnym miejscu, kontakcie z naturą i odpoczynku od miejskiego zgiełku i powietrza pełnego samochodowych spalin. Jedną ze zdecydowanie wartych uwagi miejscowości jest Korbielów – niewielkie turystyczne miasteczko, położone u stóp masywu góry Pilsko w Beskidzie Wysokim. Korbielów posiada doskonałą bazę noclegową – przybywający turyści z pewnością znajdą coś, co będzie odpowiadało ich potrzebom. Do ich dyspozycji są noclegi w licznych pensjonatach oraz hotelach – link meteor, część z nich oferuje też zakwaterowane wraz z wyżywieniem.

Na terenie miejscowości znajdują się liczne restauracje, w których można poczuć lokalny klimat i spróbować przepysznych miejscowych specjałów. Niewątpliwą atrakcją Korbielowa są liczne trasy i wyciągi narciarskie oraz sieć pieszych szlaków turystycznych. Sprawia to, iż turyści goszczą tutaj przez cały rok – w zimie są to z reguły amatorzy wszelakich sportów zimowych, latem – ci, którzy pragną długich, górskich wędrówek. Warto przynajmniej raz udać się na wyprawę szlakiem górskim – widoki, jakie możemy podziwiać idąc, są przepiękne, zapierające dech w piersiach i wyjątkowo majestatyczne a powietrze rześkie i świeże. Możemy także zachwycić się unikalną, górską, charakterystyczną dla tego regionu fauną oraz florą.

Amatorzy popularnego ostatnio sportu, zwanego nordic walkingiem również odnajdą coś dla siebie – wytyczono bowiem wiele tras przystosowanych do uprawiania tego rodzaju sportu. Nie brakuje także ścieżek rowerowych. Jeśli jesteśmy wielbicielami jazdy na rowerze, a nie zabraliśmy ze sobą na urlop własnego sprzętu – nie jest to najmniejszym problemem, można bowiem skorzystać z wypożyczalni rowerów. Kolejną ciekawą atrakcją jest stadnina koni huculskich. Jest to rzadko hodowana w Polsce rasa koni górskich. Zwierzęta te cechuje wyjątkowo spokojne i łagodne usposobienie i cierpliwość – z pewnością docenią to osoby dopiero zaczynające swą przygodę z jeździectwem, a także dzieci. W stadninie istnieje możliwość jazdy konnej, a także nauki pod okiem instruktora. Jeśli należymy do osób, które uwielbiają relaksować się podczas spędzania godzin z wędką w ręku, z pewnością zainteresuje nas łowisko ryb. Jest to łowisko prywatne, nie ma więc potrzeby posiadania karty wędkarskiej, a niezbędny sprzęt można zaś wypożyczyć już na miejscu.

Nawet największym miłośnikom gorącego piasku i przyjemnie chłodnej wody, jednostajny wypoczynek na plaży prędzej czy później się znudzi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi i żądni rozrywek, czy raczej doskwiera nam już szósty krzyżyk na karku, podczas wakacji spędzanych nad morzem warto, chociażby dla zdrowia zaangażować się trochę w aktywności fizyczne. Wcale nie muszą to być tylko spacery po plaży, bieganie w lesie czy wędrówka po sklepach i stoiskach z pamiątkami.

W Międzyzdrojach można niezwykle ciekawie spędzić czas wędrując po mieście i zaglądając do miejsc, które kojarzą się z jego historią. Są to między innymi: zabytkowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, budynek starej remizy ratownictwa brzegowego, Park Zdrojowy, czy kaplica Sióstr Boromeuszek z początku XX wieku. Jeśli interesują nas tego typu atrakcje, to rezerwując słoneczne pokoje w Międzyzdrojach warto szukać miejscówek w centrum miasta. Będziemy mieć wtedy blisko i do samej plaży, i do poszczególnych historycznych atrakcji, w większości dostępnych dla turystów zupełnie za darmo. Oczywiście nie można również zapomnieć o spacerze po tutejszym molo, wizycie w Muzeum Figur Woskowych czy spacerze po Promenadzie Gwiazd. Z kolei dla miłośników nieco mocniejszych atrakcji polecane są rejsy statkiem, żaglówką lub szybką motorówką po Morzu Bałtyckim: można skorzystać z takiej oferty u kapitanów dokujących bezpośrednio przy molo.

Pomimo tych wszystkich rozrywek, główną atrakcją Międzyzdrojów jest i pozostanie morze. Szeroka i piaszczysta plaża sprzyja długiemu wypoczynkowi, a ponieważ samo miasteczko rozciąga się dość szeroko, na plaży nie panuje wielki tłum i tłok. Sama baza noclegowa i restauracyjna miasta również zachęca do odwiedzin: ze względu na turystyczny charakter miejsca, zjemy tu nie tylko dania kuchni polskiej, ale możemy skorzystać także z oferty restauracji azjatyckich, włoskich czy francuskich. Warto jednak pamiętać, że jeśli planujemy tu przyjazd w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, można bardzo łatwo załapać się na popularny od wielu lat Festiwal Kabaretów. Dodatkowo w Międzyzdrojach działa także kino, teatr, a w okresie wakacyjnym uruchamiane jest nowoczesne kino plenerowe, nierzadko właśnie na molo. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się z kolei Woliński Park Narodowy z Zagrodą Pokazową Żubrów, który również koniecznie trzeba odwiedzić.

Solina jest wsią w województwie podkarpackim, niezwykle tajemniczą. Z jej powstaniem  wiążą się intrygujące legendy. Solina powstała na terenie wioski Zabrodzie, Która obecnie jest jej częścią. Do dzisiaj zobaczyć tam można historyczne pozostałości po dawnej wiosce. Jedną z takich atrakcji jest stara drewniana cerkiewka, obecnie pełniąca funkcję lokalnego kościoła. Inną ciekawą pozostałością po przeszłości są zabudowania ośrodków wypoczynkowych, zbudowanych w czasach tworzenia zapory nad Jeziorem Solińskim. Dzisiejsza Solina jest znaczącym centrum turystycznym, a zarazem wymarzonym miejscem do uprawiania sportów wodnych i wakacyjnej turystyki.

W pobliżu Soliny znajduje się bardzo znana wieś uzdrowiskowa, jaką jest Polańczyk. Jest to największa miejscowość turystyczno-wypoczynkowa okolicy. Jednocześnie jest siedzibą władz gminy. Mimo tego, iż wciąż posiada status wsi, zabudowania Polańczyka bardziej przypominają świetnie rozwinięte miasto. Miejscowość dzieli się na dwie dobrze widoczne części – część dawnej wsi ze starymi zabudowaniami oraz część nową, z kompleksowymi zabudowaniami turystycznymi i wypoczynkowymi. Polańczyk jest miejscowością bardzo często odwiedzaną przez turystów, zwłaszcza w sezonie letnim.

Jezioro Solińskie jest miejscem świetnie nadającym się do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, windsurfing czy żeglarstwo. Na terenie całego jeziora obowiązuje strefa ciszy i zakaz używania silników spalinowych. Solina to miejsce idealne na wakacje z całą rodziną (więcej pod "noclegi Solina" na Meteorze). Ogromna ilość atrakcji dostępnych dla turystów sprawia, że w Solinie nie sposób się nudzić. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest zapora wodna na Jeziorze Solińskim, pod którą znajduje się elektrownia wodna (więcej pod "elektrownia wodna" na Wikipedii) o mocy 200 MW. Zapora jest świetną atrakcją ze względu na otworzone niedawno muzeum znajdujące się w podziemiach zapory. Odwiedzając muzeum, możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat mrocznej historii jej budowy i funkcjonowania.

Jak przystało na prawdziwe centrum turystyczno-wypoczynkowe, na turystów czekają tutaj liczne i niedrogie noclegi. Solina ma do zaoferowania ogromną ilość miejsc do zakwaterowania, a jej baza noclegowa jest świetnie rozwinięta. Na turystów czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, domkach letniskowych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Solina jest miejscem wymarzonym na niezapomniane wakacje.

Moda na spędzenie urlopu nad Morzem Bałtyckim trwa w najlepsze. Wybierając się tu na wakacje powinniśmy mieć pewnego rodzaju koncepcję, która umożliwi nam zrealizowanie urlopu w najlepszym tego słowa znaczeniu. Warto przede wszystkim wiedzieć, że ostrowska sieć noclegowa to doskonale zorganizowana infrastruktura. Możemy wynająć kwatery prywatne czy też pensjonaty, co daje szansę urlopowania ludziom bez względu na ich sytuację ekonomiczną. Z całą pewnością doskonałym pomysłem jest przyjazd na wakacje do miejscowości Ostrowo, która jest usytuowana w województwie pomorskim i gminie słynnego Władysławowa.

Biorąc pod uwagę tak szczęśliwy zbieg okoliczności, będziemy w stanie odcinać kupony od tego położenia. Dzięki czemu możemy oczywiście zwiedzić zarówno wspaniałe Władysławowo, gdzie spotkać można niezwykle imponujące muzea oraz zabytki, jak też i później odwiedzić słynne miejscowości takie jak Chałupy, Jastarnię, czy też Hel. Dla chcącego nic trudnego i nie ma tutaj granic zdobywania świata. Trzeba jednak pamiętać bezustannie o tym, że baza noclegowa miejscowości Ostrowo bardzo szybko znika z rynku ofert turystycznych. Z tego względu, że wielu ludzi przyjeżdża tu po to, aby czerpać profity ze znakomitego położenia tej pięknej wioski. Przyciąga ona dostępem do morza a co za tym idzie również piaszczystymi plażami. Baza noclegowa we wsi Ostrowo nie potrzebuje reklamy, jeśli zdecydujemy się na to aby przyjechać tu na wakacje, będziemy mieli szansę na przykład zwiedzić atrakcje we Władysławowie.

Koniecznie trzeba udać się do muzeum motyli, gdzie można rzucić okiem na przepiękne gatunki tych wspaniałych owadów. Dobrze wykorzystać na tego typu atrakcji pozbawione słońca dni. Turyści którzy odwiedzają miejscowość Ostrowo twierdzą, że plaże są tu przepiękne i szerokie. Olbrzymim atutem jest fakt, że są one pełne złocistego, ciepłego piasku. Wiele osób chwali również wspaniałe jedzenie, którego tu nie brakuje. Można tu posmakować świeżych ryb, które są przesycone kwasami omega 3. Wiele osób twierdzi, że minusem jest fakt, iż trzeba nieco przejść na plażę. Niemniej jednak warto wiedzieć, że ten obiekt pożądania jest odsunięty od nas zaledwie kilometr. Tego typu odległość nie stanowi problemu, ponieważ jest ją w stanie pokonać nawet dziecko w ciągu zaledwie niespełna 10 minut.

Jeśli lubisz gromadzić pamiątki z podróży, przyjemność sprawiają ci długie spacery, potrafisz w nieskończoność podziwiać fascynujące widoki, a także uwielbiasz odwiedzać skanseny, muzea oraz jaskinie i góry to Kościelisko jest miejscowością, którą koniecznie powinieneś wybrać na cl podróży. Wokół jest mnóstwo atrakcji turystycznych, parków rozrywki i zabytkowych budynków.

Pierwszym miejscem, do którego warto skierować kroki jest Muzeum Karola Szymanowskiego. Zgromadzono tam mnóstwo pamiątek po tym wybitnym kompozytorze. Siedziba muzeum mieści się przy ulicy Kasprusie 19 w willi "Atma". Jest to jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, który zaraz po Chopinie jest najwybitniejszym polskim kompozytorem. Na parterze znajduje się ekspozycja, której tematem jest związek Szymanowskiego z górami i Podhalem. Obejrzeć można zrekonstruowaną pracownię artysty, na ścianach wiszą portrety stworzone ręką samego Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tle rozbrzmiewa oczywiście muzyka skomponowana przez Szymanowskiego. Chcąc obcować z naturą i jej pięknem wybierz się do Smreczyńskiego Stawu. Jezioro znajduje się na wysokości 1226 m n. p.m., jest jeziorem polodowcowym, morenowym, położonym w Tatrach Zachodnich. W całości otoczone przez lasy i bory, co nadaje mu cudowny, wręcz baśniowy klimat. Spotkać się tutaj można z wieloma gatunkami płazów np. traszką górską lub żabą trawną.

Jeśli poszukujesz bardziej emocjonujących atrakcji wybierz się do Parku Linowego Trollandia, który podzielony jest na dwie strefy: dla dorosłych i dzieci starszych oraz dla młodszych. Park oferuje wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny. Przed rozpoczęciem zabawy następuje krótkie szkolenie. Bilet wstępu to koszt 20 złotych. Platformy ustawione są na różnych wysokościach od 5-11 metrów. Jaskinia Smocza Jama to dość mała jaskinia, przebijająca skałę na wylot. Przed wyprawą należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą latarkę. Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi "Opolanka" obejmuje kolekcję licznych pamiątek osobistych oraz księgozbiór pisarza. Kasprowy Stawek jest niezbyt dużym jeziorem, znajdującym się w Dolinie Kasprowej. Zasilany jest podziemnymi dopływami i posiada owalny kształt. Głębokość jest zmienna i uzależniona od pogody, zdarza się niestety, że jeziorko wysycha. Obecnie Kasprowy Stawek podlega procesowi zarastania. Niepowtarzalnym krajobrazem na pewno można się rozkoszować w Dolinie Dudowej. W dolnej części doliny rozsianych jest wiele jaskiń i grot, a spływający nią Międzyścienny Potok tworzy czasami malownicze wodospady. Występują tu rzadko spotykane gatunki flory np. dwulistnik muszy i złoć mała. Przebiega tutaj znakowany czarnym kolorem szlak – Ścieżka nad Reglami, prowadzący od Kalatówek po Dolinę Chochołowską. Jeśli chodzi o bazę noclegową to w Kościelisku mamy bogaty wybór. Noclegi w tym rejonie są przystępne cenowo i bardzo komfortowe. Można tam wyjechać nie rezerwując wcześniej pokoju i na pewno znajdziemy coś dla siebie. Zachęcam jednak, żeby zrobić wcześniej rezerwację, a potem tylko zwiedzać, spacerować i cieszyć się urlopem.

Wakacje nad morzem to jedna z najpopularniejszych opcji wypoczynku Polaków. W lipcu i sierpniu spragnieni relaksu turyści wprost bombardują polskie plaże i naprawdę ciężko jest znaleźć spokój, ciszę i wolne miejsce tak ważne, kiedy priorytetem jest ucieczka od pracy czy szkoły. Idealnym przykładem miejsca, któremu wakacyjna popularność jednocześnie służy i szkodzi jest gmina Władysławowo – jedna z najbardziej okupowanych w te dwa miesiące. A jest z pewnością warta uwagi i poświęcenia przynajmniej kilku dni na zapoznanie się z bogatą ofertą, która wykształciła się przez długie lata popularności wśród wakacyjnych podróżników.

Piękne widoki i ciekawe funkcjonalności to z pewnością atut. Niestety, wraz z pierwszymi dniami wakacji, widoczne na zdjęciach długie i spokojne plaże wzdłuż i wszerz mienią się rozgardiaszem rodzin z dziećmi, kolonii czy obozów. Nie ma w tym nic złego, wszak niewiele z haseł jakimi reklamuje się okolica jest przesadzona, ale zrozumiałym jest, że niektórzy ucieczkę od codzienności wolą skupić na odzyskaniu spokoju i ciszy. Na szczęście da się połączyć te dwie rzeczy. Wystarczy odwiedzić Władysławowo w okresach, w których potrafi zaoferować to co najlepsze i jednocześnie być wolne od tysięcy zachwyconych zwiedzających. Mowa tu o miesiącach przed i powakacyjnych – czerwcu i wrześniu. Pogoda jest wtedy bardzo zbliżona do tej wakacyjnej, więc nie grozi żadną rezygnacją z największej atrakcji – morza, a nie są to tak popularne, ze względu na trwanie szkoły, czasy. Czy może być coś lepszego od cichej i ciepłej plaży, na której w przeciwieństwie do najpopularniejszych miesięcy wakacyjnych, można usłyszeć kojący szum morza? A owszem! Bo ceny poza wakacjami potrafią być sporo niższe. Zwłaszcza jeśli chodzi o znalezienie taniego noclegu we Władysławowie. Oczywiście problemu z tym nie będzie nigdy, bo baza noclegowa jest tam bardzo dobrze rozwinięta ale bywa, że te najbardziej obiecujące zestawy schronień w czasach największego zapotrzebowania lubią być zajęte. A poza głównym sezonem, zarezerwujemy je z łatwością i to po bardzo okazyjnej cenie. Dlatego warto urlop zaplanować na wrzesień lub czerwiec, a jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, próbować usprawiedliwić je na planowane wakacje – nie powinno to być trudne, bo są to miesiące dość spokojne jeśli chodzi o naukę. Wakacje poza wakacjami to dość nieoczywista opcja, ale potrafi przynieść naprawdę miłe chwile, dlatego warto się nad tym poważnie zastanowić.